Vækkelse og liv i Sdr. Bjert 1889-1989,

Udgivet af Sdr. Bjert Menighedsråd i anledning af 100-året for vækkelsen i Sdr. Bjert februar 1889.
Pris: 25 kr. plus evt porto

Sdr. Bjert kirke ligner mange andre landsbykirker i Danmark,
men den rummer et væld af historier fra sine 800 år. For den har oplevet meget: krige og ødelæggelser, genopbygninger og udsmykninger, reformationen, Trediveårskrigen, de sønderjyske krige og verdenskrigene. Og vor rige tid. Alle perioder har sat deres spor i kirken.


Mange forskellige mennesker er gået ind og ud gennem dens porte. Hvem var de, og hvordan levede de? Hvordan var deres kristendomsforståelse? Denne bog fortæller ikke bare om præsterne, hvoraf en døde af pest,en anden faldt som sørøver i Norge.


Den fortæller også om kirkeværgerne, degnene, organisterne og graverne. De fleste endte deres dage på kirkegården i Sdr. Bjert.

I denne bog har Holger Lissner samlet alt, hvad han har kunnet finde
om kirkens historie og menneskene omkring den
og vist, hvordan den store historie, Danmarks og verdens historie, kan gribe ind og sætte sine spor i en landsbykirke,
synlige for enhver, der bruger sine øjne.

Lokalarkivet er åbent
torsdage kl. 15-17

Undtagen når skolerne har fridage.

Julemarked i Bjert Gamle Brugs

Lørdag den 22. og søndag den 23. november 2025

Der er tradition for julemarked i Bjert Gamle Brugs med mange forskellige boder.

Lokalhistorisk Forening har også en stand, hvor vi gerne tager en snak med alle interesserede – både nuværende og nye medlemmer. Vi har et udvalg af årsskrifter, kalendere og bøger, som vi præsenterer og sælger.

Revyer i Bjert

Onsdag den 21. januar 2026 kl. 19.00 på Sdr. Bjert Skole

Revyaftenen i januar 2025 blev en succes og et stort tilløbsstykke. Da mange kom på venteliste og flere har spurgt, om det ikke kan gentages. Heldigvis har revyholdet sagt ja til det – og det er vi meget glade for.

I 60’erne og 70’erne var der revy i teltet på sportspladsen. Senere flyttede revyen op i hallen, hvor den blev hovedattraktionen til de årlige borgerfester. Mange mennesker har gennem tiderne været involveret både på og udenfor scenen.

Sanne Fuglsang Hansen, Niller Haugaard Johansen, Torben Damkjær og Per Bertelsen har alle været med til at stå på scenen, skrive tekster og instrueret. De vil denne aften fortælle om de forskellige revyer, vise filmklip og synge med publikum.

Tilmelding til: Karen Marie Langhoff tlf. 61117932 eller Johannes Bogh tlf. 40194184.

 

CountVisits Plugin:
One or both data files missing or empty