25 på lokalhistorisk byvandring i Bjert
Foreningen sidste arrangement i sæson 2010-2011 var en lokalhistorisk byvandring torsdag den 14. april om aftenen. 25 sluttede op om byvandringen, der havde tre af bestyrelsens medlemmer som guider, nemlig Hans Peter Jørgensen, Hans Jørgen Pedersen og Morten Bøge. Turen startede fra P-pladsen ved Sdr. Bjert Kro og gik fra kroen ad Gl. Bjært til Vesterløkke og retur via Bjert Kirkevej og Havevej. Undervejs fortalte guiderne, suppleret af lokalkendte deltagere, om bl.a. kroen, den gamle telefoncentral, Sadelmagergården, tømrer Falks og skrædder Ellegårds huse, Rasmus Dalls hus, jordemoderhuset Bakkely, Aurora, Mejeriet og Egebo, hvor kommunekontoret havde til huse i årene frem til kommunalreformen i 1970. Byvandringen varede en halvanden times tid, hvorefter deltagerne rundede aftenen af med kaffe på kroen.
Lokalarkivet er åbent
torsdage kl. 15-17
Torvehandel og små gartnerier i Sdr. Bjert
Onsdag den 22. november 2023 kl. 19.00 på Sdr. Bjert Centralskole
Vi har bedt Olaf Jensen om at holde foredraget igen. Mange ting i foredraget er det samme som sidst, men der er også nye områder.
Når vi har bedt Olaf om at gentage sit foredrag, er det fordi, vi gerne vil optage det med billeder og lyd, så vi har det opbevaret for fremtiden.
Foredraget handler om nogle af de små gartnerier i Bjert. Olaf har snakket med mange mennesker og studeret forskellige kilder. Alt dette har Olaf samlet til et stort og nuanceret billede af de små gartnerier i Bjert.
Da foredraget er en gentagelse, er der gratis entre.
Julemarked i Bjert Gamle Brugs
Lørdag den 25. og søndag den 26. november 2023
Der er tradition for julemarked i Bjert Gamle Brugs med mange forskellige boder. Lokalhistorisk Forening har også en stand, hvor vi gerne tager en snak med alle interesserede – både nuværende og kommende medlemmer. Vi har et udvalg af årsskrifter, kalendere og bøger, som vi præsenterer og sælger.